اداره کل هواشناسی استان مرکزی
En

شعار روز جهانی هواشناسی در سال 2018: آماده باش جوی، هوشیاری اقلیمی

۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن
بی سابقه بودن کم بارشی در استان مرکزی طی 68 سال گذشته 1397/01/29
بی سابقه بودن کم بارشی در استان مرکزی طی 68 سال گذشته

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان مرکزی، مرتضی ذوالفقاری در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی به تحلیل شرایط اقلیمی و جوی در طی سال زراعی جاری 97-96 و مقایسه آن با بلند مدت پرداخت و اظهار داشت: مجموع تجمعی بارش بلند مدت پاییزه استان 84 میلیمتر به ثبت رسیده که در سال جاری 10/4 میلی متر دریافت شده است و این موضوع طی 68 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان مرکزی تا 20 فروردین 1397 بارندگی تجمعی استان 95/2 میلی‌متر بوده است که نسبت به سال گذشته 64 درصد و بلند مدت 55 درصد کاهش را نشان می‌دهد. بارش ها در فصل زمستان نیز دارای کاهش قابل توجه ای بوده که مقدار آن حدود 30 درصد به ثبت رسیده است.

این مسئول افزود: در مجموع کمبود بارش تجمعی فصل پاییز و زمستان به فصل بهار متصل شده است و اگر بارش‌ها در فصل بهار در حد نرمال باشد، استان کماکان با کمبود بارش 50 درصدی مواجه است.

 

ذوالفقاری اظهار نمود به جز ماه مهر که دما در حد نرمال بود، سایر ماه‌ها دمای هوا بین 2 تا 4 درجه گرم‌تر از نرمال بوده است و گرم بودن هوا سبب کاهش بارندگی، به‌خصوص بارش برف شده است.

وی در پایان گفت: بیش از 80 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی متوسط تا شدید است و استانمرکزی جزء 5 استان بحرانی از نظر بارندگی و منابع آبی می باشد.

تعداد بازدید: 248
امتیازدهی
:0 :0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به اداره كل هواشناسي استان مركزي ميباشد.
Powered by DorsaPortal