اداره کل هواشناسی استان مرکزی
En

                                                               شعار سال 2020 سازمان جهانی هواشناسی: "اقلیم و آب"

  

۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد
نشست هم اندیشی روسای ستادی و شهرستانی هواشناسی استان با حضور طهرانی فرماندار شهرستان خمین 1398/05/09
نشست هم اندیشی روسای ستادی و شهرستانی هواشناسی استان با حضور طهرانی فرماندار شهرستان خمین

نشست هم اندیشی روسای ستادی و شهرستانی هواشناسی استان با حضور احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین، بهاروند مدیرکل هواشناسی استان و جمعی از روسای ادارات ستادی و شهرستانی هواشناسی در محل هواشناسی شهرستان خمین برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان مرکزی، مدیرکل هواشناسی استان در این نشست با اشاره به نقش مهم آمار و اطلاعات و خدمات هواشناسی در توسعه پایدار و عملی شدن برنامه‌های اقتصادی اظهار کرد: کاربرد این علم که دارای طیف گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت، حمل و نقل (هوایی، دریایی و زمینی) مدیریت منابع آب و سدسازی، حفاظت محیط زیست، آلودگی هوا، کاهش بلایای جوی و اقلیمی، گردشگری و ... است، اهمیت ویژه‌ای دارد

بهاروند در ادامه افزود: در حوزه هواشناسی یکی از ضروریات مهم داشتن بانک اطلاعات منسجم و جامع از شاخص های هواشناسی و همچنین موارد آلوده کننده هوا در استان است که با توجه به اهمیت ارتباطات در بحث هواشناسی، ارتباط از طریق فیبر نوری الویت و برنامه اصلی هواشناسی این استان می باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه به دلیل ناکافی بودن اعتبارات هنوز خودکارسازی ایستگاه های هواشناسی استان به طور کامل انجام نشده است و در حال حاضر در ایستگاه ها هم به صورت سنتی و هم به صورت خودکار داده برداری صورت می گیرد افزود: جهت گذار ایستگاه های هواشناسی استان از سنتی به خودکار، اعتبارات کافی برای خرید تجهیزات خودکار نیاز است و  تخصیص اعتبار جهت تجهیز ایستگاه های هواشناسی به ایستگاه های خودکار، تامین قطعات ایستگاه های سینوپتیک و بارانسنجی یکی از برنامه های ما در سطح استان است.

ایشان در ادامه افزود: تعمیر و نگهداری ساختمان ادارات هواشناسی استان نیز یکی دیگر از برنامه های اداره کل هواشناسی استان است که این مهم همکاری مدیران ارشد شهرستان ها را در زمینه تخصیص اعتبارات جهت ادارات شهرستانی می طلبد.

در ادامه فرماندار شهرستان خمین نیز با اشاره به اهمیت هواشناسی در تصمیم گیری و تصمیم سازی های کلان کشوری اظهار داشت:

یکی از بخش هایی که هواشناسی با آن ارتباط تنگاتنگ دارد بخش کشاورزی است که پیش بینی های هواشناسی می تواند در تعیین نوع کشت، محدوده کشت و نحوه و میزان بهره برداری از منابع آبی زیرزمینی تاثیر مستقیم داشته باشد.

وی در ادامه افزود: هواشناسی می تواند خط مقدم حوزه مدیریت بحران در کشور باشد و با توجه به خسارات اخیر ناشی از بارندگی ها در کشور، این سازمان می تواند نقش موثری در پیشگیری از بحران در کشور در آینده داشته باشد.

احمد طهرانی در ادامه با اشاره به اهمیت ابزار و تکنولوژی در بحث هواشناسی اظهار داشت: در صورتی که کارشناسان هواشناسی مطالعات علمی خود را افزایش و از تکنولوژی جدید در کارهای خود استفاده کنند قطعا سرعت و دقت پیش بینی های هواشناسی ما بیشتر می شود و در دراز مدت درصد خطاهای ما کاهش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: تسریع در بحث تبادل اطلاعات یکی از الزامات هواشناسی در کشور است که این امر نیز با بروزرسانی تجهیزات هواشناسی محقق خواهد شد و می طلبد که در بحث تخصیص اعتبارات در حوزه هواشناسی در سطح کلان تجدیدنظر گردد.

فرماندار شهرستان خمین در پایان با اشاره به اینکه قسمت اعظم اعتبارات دستگاه های اجرایی از طریق وزارتخانه های مربوطه توزیع می گردد افزود: در کنار توزیع اعتبارات محدود ادارات در شهرستان ها، مدیران کل مرتبط باید نسبت به پیگیری اعتبارات ملی از طریق وزارتخانه های مربوطه نیز اقدام لازم معمول نمایند.

 

 

تعداد بازدید: 202
امتیازدهی
:3 :5
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به اداره كل هواشناسي استان مركزي ميباشد.
Powered by DorsaPortal