اداره کل هواشناسی استان مرکزی
En

                                                        شعار سازمان جهانی هواشناسی در سال 2019: "خورشید، زمین و هوا"

۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد
کاهش 18/5درصدی بارش در استان مرکزی نسبت به بلند مدت 1397/07/17
کاهش 18/5درصدی بارش در استان مرکزی نسبت به بلند مدت

میانگین بارش استان استان مرکزی در سال زراعی97-1396 نسبت به بلند مدت 18/5 درصد کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان مرکزی، آرش بهاروند احمدی مدیر هواشناسی استان در دومین نشست کارگروه تخصصی فرعی بلایای جوی و طوفان 1397 که با حضور اعضاء کارگروه و نمایندگان دستگاه های ذیربط در محل هواشناسی اراک برگزار شد، در تحلیل وضعیت بارش و دمای استان در سال زراعی 97-1396 گفت: میانگین بارش استان (224/5میلی‌متر) در بازه زمانی یاد شده نسبت به بلند مدت 18/5درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه میزان بارش در سال زراعی 97-1396 در ایستگاه های آشتیان، دلیجان، کمیجان، خنداب و شازند نرمال بوده است، افزود: در مدت مشابه در ایستگاه‌های محلات، تفرش، اراک و فرمهین خشکسالی ملایم، در خمین و ساوه خشکسالی متوسط و در غرق آباد ترسالی ملایم داشتیم، اما توزیع زمانی بارش‌ها بسیار نامناسب بوده است.

با اشاره به بارش 167/8 میلیمتری در ایستگاه اراک در سال زراعی 97-1396، گفت: در این سال، ایستگاه اراک طی 62 سال گذشته (از بدو تاسیس تاکنون) کمترین میزان بارش را داشته است.

در خاتمه رئیس گروه تحقیقات هواشناسی استان درخصوص وضعیت دمای ماهانه ایستگاه‌های استان گفت: در ماه‌های مهر، اردیبهشت و خرداد دما کمتر از نرمال و در سایر ماه‌ها بیشتر از نرمال به ثبت رسیده است، بطوریکه در دی ماه متوسط دما  4/3 درجه سلسیوس بیشتر از نرمال و متوسط سال زراعی نیز 1/3 درجه سلسیوس بیشتر از نرمال بوده است.

تعداد بازدید: 118
امتیازدهی
:0 :0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به اداره كل هواشناسي استان مركزي ميباشد.
Powered by DorsaPortal