اداره کل هواشناسی استان مرکزی
En

                                                               شعار سال 2020 سازمان جهانی هواشناسی: "اقلیم و آب"

  

۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
دیدار صمیمانه استاندار مرکزی با سرپرست و کارکنان اداره کل هواشناسی استان مرکزی به مناسبت روز جهانی هواشناسی 1399/01/06
دیدار صمیمانه استاندار مرکزی با سرپرست و کارکنان اداره کل هواشناسی استان مرکزی به مناسبت روز جهانی هواشناسی

آقای مهندس آقازاده استاندار مرکزی به مناسبت روز جهانی هواشناسی، دوشنبه 4 فروردین 1399 با حضور در اداره کل هواشناسی استان مرکزی با سرپرست و کارکنان این اداره کل دیدار و گفت و گو کرد.

در ابتدای این بازدید، مهندس کمالی سرپرست هواشناسی استان مرکزی ضمن عرض خیر مقدم و تبریک فرارسیدن سال نو به آقای مهندس آقازاده و هیئت همراه، از حمایت های بی شائبه ایشان از اداره کل هواشناسی استان مرکزی تقدیر و تشکر کرد. کمالی در ادامه با ارائه گزارش تصویری نسبت به تبیین تغییر اقلیم و اثرات آن به بخش های مختلف از جمله منابع آب، کشاورزی و امنیت غذایی، امور زیربنایی و ... اشاره و همچنین گزارش مصوری از وضعیت موجود، نیازها، مشکلات و چالش های هواشناسی استان در زمینه اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای در برنامه ششم توسعه استان ارائه نمود.

کمالی گفت: یکی از مشکلات هواشناسی استان، کمبود نیروی انسانی متخصص می باشد که در حال حاضر 62% از پست های سازمانی بلاتصدی می باشد و این امر موجب فشارکاری مضاعف و افزایش ماموریت های اداری مجموعه هواشناسی استان گردیده است. لذا در جهت پیشبرد اهداف سازمانی و تقویت روحیه و ایجاد انگیزه و ارتقاء بهره وری در بین کارکنان، امیدواریم با حمایت های مسئولین ذیربط به منظور جبران خدمات اجتناب ناپذیر پرسنلی کسری بودجه هواشناسی در سال 1398 به میزان 200 میلیون تومان افزایش یابد.

وی افزود: بدلیل کمبود اعتبارات تخصیصی در بخش اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در سنوات اخیر، تنها 10 درصد از اهداف تعریف شده در برنامه ششم توسعه هواشناسی استان محقق شده است. کمالی احداث رادار پیشرفته هواشناسی (xband)، گیرنده آنلاین تصاویر ماهواره هواشناسی، تکمیل ایستگاه هواشناسی فرمهین، جابجایی ساختمان هواشناسی فرودگاهی اراک، احداث اداره هواشناسی کشاورزی با اهداف خاص در شهرستان ساوه، استاندارد سازی و تجهیز اتاق سرور، خرید یک دستگاه خودرو و خرید تجهیزات هواشناسی و ایستگاه های خودکار را از جمله مهمترین اهداف برنامه ششم توسعه استان برشمرد و خواستار حمایت مجموعه استان در جهت تحقق و عملیاتی شدن این اهداف شد.

کمالی در ادامه گفت: سازمان هواشناسی کشور نیز در جهت حمایت از ادارات کل هواشناسی استان ها پروژه های مهمی در دستور کار خود قرار داده است که شامل: اجرا و پیاده سازی سامانه مدل سازی آلودگی هوا برای 10 کلان شهر کشور، طراحی و توسعه سامانه حال بینی (Now casting) با استفاده از داده های ماهواره ای، برونداد مدل های پیش بینی عددی وضع هوا و طراحی و پیاده سازی سامانه ملی هشدار سیل می باشد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان مرکزی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از حضور استاندار محترم مرکزی در جمع مدیران و کارکنان هواشناسی استان مرکزی، از حمایت های مهندس آقازاده و سایر مسئولین استان تقدیر و تشکر نمود.

 استاندار مرکزی نیز در دیدار با کارکنان هواشناسی استان مرکزی ضمن تبریک انتصاب مهندس کمالی گفت: اقدامات خوب و موثری در راستای حل مشکلات سازمان هواشناسی در دولت تدبیر و امید انجام شده که قابل مقایسه با قبل نیست اما هنوز در رتبه جهانی و نسبت به کشورهای پیشرفته، فاصله زیادی وجود دارد.

سید علی آقازاده افزود: هرچه در زمینه رفع مشکلات هواشناسی و کمک به پیشرفت این سازمان اقدام شود، باز جای کار وجود دارد  و باید در این بخش بیش از پیش سرمایه‌گذاری کرد.

وی اظهار داشت: پیش‌بینی‌های دقیق هواشناسی و تدبیر به موقع مسوولان می‌تواند مانع بروز بسیاری از خسارات شود که این مهم بیانگر نقش بالای هواشناسی در تصمیم‌گیری‌ها دارد.

آقازاده افزود: این اداره کل با کمبودهای زیادی مواجه است و این امر باعث شده بار کمبود تجهیزات بر دوش نیروهای انسانی بیفتد.

استاندار مرکزی ادامه داد: روز جهانی هواشناسی امسال مصادف با بارندگی‌های پر حجم در کشور و استان مرکزی است که این بارندگی‌ها تاکنون در این استان نعمت بوده و خسارتی را به همراه نداشته است.

وی افزود:  همه تلاش‌ها باید برای تامین نیازهای هواشناسی در استان مرکزی به کار گرفته شود اما اعتبارات استانی محدود است و شمار زیادی از تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز باید از طریق ملی دنبال شود.

آقازاده تصریح کرد: بحث تامین خودروی عملیاتی برای هواشناسی این استان در نخستین نشست شورای معاونین این استان مطرح و پیگیری می‌شود.

وی بیان کرد: فرمانداران باید از محل اعتبارات شهرستانی خود در حد توان برای تجهیز ایستگاه‌های هواشناسی کمک دهند و ایجاد ایستگاه رادار در مرکز استان نیز نیازمند 250 میلیارد ریال است که باید از محل اعتبارات ملی پیگیری شود.

تعداد بازدید: 296
امتیازدهی
:3.43 :7
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به اداره كل هواشناسي استان مركزي ميباشد.
Powered by DorsaPortal